CO POVAŽUJU ZA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PŘI NÁVRHU INTERIÉRU
Úplně nejdůležitější a stěžejní částí je správně pojatá dispozice domu nebo bytu.
Položte si základní otázky „Ve které části bytu budete trávit nejvíce času?“ a „Je nějaký konkrétní nábytek, který si budete chtít do jednotlivých místností dát?“.
Pokud plánujete dům, tak by obytná část, myšleno kuchyň s obývacím prostorem, měla zabírat největší možnou plochu. Zbytek domu bude totiž využito jen částečně, např. průchody chodbami nebo ložnice na přespání. Dispozice by měla být poměrově vyvážená dle využívání. Zároveň by ale jednotlivé místnosti měly být pohodlně velké pro jejich uživatele. K velkorysému domu s nadprůměrnými místnostmi se hodí koncipovat stejně také vstupní halu. Ale k domu, kde máme průměrně velké místnosti je zbytečné dělat obrovský vstupní prostor na úkor dalších místností. Důležité je, aby se tam vešlo všechno, co tam má být a používalo se to v plném provozu pohodlně. Např. hlavní koupelna by měla být dostatečně velká pro dvě umyvadla, toaletu, sprchový kout, vanu a dostatek ploch a úložných prostor na ručníky a kosmetiku. Myslete na to, kolik lidí ji bude najednou využívat. Je jen pro jednoho, pro dva nebo pro hosty?
Myslete na to, že skříně potřebují hloubku 60 cm. Už při řešení projektu si rozmyslete, kde bude jaká skříň stát, jestli se do šatny vejdou skříně i naproti sobě a zůstane tak pohodlná ulička uprostřed. Kde umístíte postel a jestli kolem ní zůstane dostatek místa na průchod. Pokud plánujete v ložnici např. i pracovní stůl, tak kde bude umístěn? Kde bude okno? Chcete stůl pod oknem? Jak vysoko bude parapet? Chcete aby navazoval na stůl? Máte vstupní chodbu dostatečně velkou, aby bylo místo na sezení, věšák a botník? Kde máte usazené dveře? Nebudou při otevření zasahovat do botníku? Jak velkou budete mít sedačku? Nebude do prostoru moc velká nebo naopak moc malá a prostor pro vás bude zbytečně předimenzovaný? Máte v projektu niku na skříň, ale nika je mělčí než 60 cm? Co si tam chcete ukládat? Pokud oblečení na ramínkách, tak je to nedostatečná hloubka. Myslete i na směr otvírání dveří. Co pro vás bude praktičtější? Nebudou vypadat lépe reverzní dveře, aby byly všechny dveře pohledově jednotné?
Zavřete oči a představujte si, jak vejdete do bytu. Jak si zujete boty a svlečete kabát. Kde věci uložíte? Kam jdete poté? Jaké dveře otevřete, co je za nimi? Jak to na vás působí? Nesete nákup, jak daleko to máte do kuchyně? Odkud vede vstup na terasu? Máte tam grill, budete nosit jídlo z kuchyně přes obývák nebo máte navržený i rychlejší a praktičtější průchod rovnou z kuchyně?
Je toho mnoho na co myslet. Můžete si postavit velký dům, který ale nebudete naplno využívat, protože nemáte správné rozvržení místností, a to je škoda. Můžete mít také menší dům, ale tím, že budete od začátku vědět, kde bude jaký nábytek, a přizpůsobíte tomu dispozice domu, bude pro vás funkčně perfektně rozvržený.
Nikdy nešetřete na projektu. Začněte stavět až v momentě, kdy jste s rozvržením domu maximálně spokojeni a máte projekt i na interiér. Spolupráce architekta nebo projektanta a interiérového designéra je důležitější než si možná myslíte.