STRATEGIE PRO NÁVRH OPTIMÁLNÍHO PŮDORYSU BYTU ANEB TVOŘÍME SI DOKONALÝ ŽIVOTNÍ PROSTOR

Rychle rostoucí populace naší planety nás dodání k čím dál větší nutnosti využívat prostor efektivně. Ať už řešíte ideální bydlení pro sebe nebo se chystáte proměnit byt na pronájem, kreativní a promyšlené navržení půdorysu bytu se může ukázat jako klíčový prvek. Následující strategie a tipy vám pomohou při tvorbě bytového prostoru, který bude maximálně využitý, poskytne potřebný komfort a vše na sebe bude logicky navazovat.

1. Představte si životní styl:

Prvním krokem při návrhu půdorysu bytu je potřebné stanovit si, jak byt bude využíván. Jaké jsou vaše životní návyky, záliby a potřeby? Potřebujete tiché místo na studium nebo práci z domova? Jste gurmán a potřebujete velkou a dobře vybavenou kuchyň? Máte rodinu a potřebujete hřiště pro děti? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou rozhodnout, jaké prostory musí být v bytě zastoupeny a jak velké by měly být.

2. Optimalizujte přirozené světlo:

Světlo má obrovský vliv na naši náladu a produktivitu. Při návrhu půdorysu bytu se snažte maximalizovat přirozené světlo. Místnosti, kde trávíte nejvíce času, by měly být orientovány tak, aby měly co nejvíce světla. Ideálním řešením je obývací pokoj, kde se společně s rodinou nejčastěji potkáváme, posazen na jižní stranu, je-li to možné. Dalším faktorem, který vám pomůže dostat do domu přirozené světlo jsou velká okna. Nemělo by se zapomínat na světlovody, které dostávají přirozené světlo tam, kde nejsou nebo nemohou být klasická okna, dělají divy.

3. Zvažte pohyb a cirkulaci:

Přemýšlejte o tom, jak se budete po bytě pohybovat. Cesty by měly být plynulé a logické. Například, kuchyň by měla být snadno přístupná z jídelny a obývacího pokoje, ložnice by měly být oddělené od hlavních obytných prostor pro klid a soukromí. Častou chybu vnímám i v půdorysech, kde je navržena kuchyň daleko od hlavního vchodu. Představte si, že nesete nákup a musíte s ním projít celým bytem, než se dostanete do kuchyně, abyste ho vyložili.

4. Udržujte otevřený koncept, ale respektujte soukromí:

Otevřené půdorysy jsou oblíbené pro jejich pocit prostoru a plynulosti. Nicméně je důležité také respektovat potřebu soukromí. Řešením mohou být posuvné dveře nebo přepážky, které mohou oddělovat prostory, když je to potřeba. Například otevřené policové systémy v prostoru krásně předělí velkou místnost pro lepší pocit.

5. Nezapomeňte na úložné prostory:

Jsem zastáncem průběžného vyřazování věcí, ale stále jsme národ, který věci spíše hromadí a potřebujeme mít doma hodně úložných prostor. To slyším i u svých klientů, jako jeden z hlavních požadavků při navrhování interiéru. Nepodceňujte to a už v návrhu půdorysu myslete na to, kde budou stát skříně. Můžete pro ně rovnou vytvořit výklenek, kde se následně vytvoří vestavné skříně na míru, aby pak v reálu nezasahovaly do volného prostoru. Myslete na skříně v pokojích a usazení dveří. Často se stává, že jsou dveře příliš blízko zdi a na skříň tam už není místo, i když by byla na stěně za dveřmi nejvhodnější.

Vytvoření optimálního půdorysu bytu může být náročné, ale s dobrou představou o svých potřebách a trochou kreativity můžete vytvořit byt, který bude nejen funkční, ale také krásný. Pamatujte, že nejdůležitější je, aby byt odpovídal vašemu životnímu stylu a potřebám. A pokud si nebudete vědět s půdorysem rady, jsem tady pro vás, abych vám pomohla. Toto je má nejoblíbenější část v navrhování interiérů.

Podobné příspěvky