JAKÝ MATERIÁL ZVOLIT PRO PODLAHU: SROVNÁNÍ RŮZNÝCH TYPŮ PODLAH, JEJICH VÝHODY A NEVÝHODY

Při výběru podlahy do bytu nebo domu je třeba zvážit mnoho aspektů. Kromě estetiky a ceny hraje roli také odolnost, snadnost údržby, pohodlí a životnost. Každý materiál má své specifické vlastnosti, které mohou být pro někoho výhodou a pro někoho naopak nevýhodou. V tomto článku se podíváme na různé typy podlah a jejich klady a zápory.

1. Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou synonymem pro luxus a kvalitu. Jsou krásné, přírodní a při správné péči mohou vydržet velmi dlouho.

Výhody: Dřevo je přírodní materiál, který přináší do interiéru teplo a živý vzhled. Navíc se jedná o trvanlivý materiál, který při správné údržbě vydrží desítky let. Případné nedostatky, které se na podlaze udělají v průběhu používání lze snadno opravit, popřípadě se s nimi můžete sžít. Je to příroda. Dřevěná podlaha se dá krásně napojovat na další podlahu například korkem nebo tmelem. Nejsou nutné přechodové lišty.

Nevýhody: Pravé dřevo je citlivé na vodu a vlhkost může způsobit jeho narušení. Je také dražší než jiné materiály a vyžaduje pravidelnou údržbu, jako je broušení, lakování či olejování. Dřevo také není barevně stálé. Pokud rádi přemisťujete nábytek, může se stát, že pod nábytkem bude mít podlaha jiný odstín než ve zbytku interiéru.

2. Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou oblíbené pro svou nízkou cenu. Naštěstí jsou tyto podlahy již na ústupu a já osobně se vůbec nedoporučuji.

Výhody: Laminát je dostupný v široké škále barev a vzorů. je cenově nejdostupnější podlahou i v rámci pokládky. Je také odolný vůči škrábancům a snadno se čistí.

Nevýhody: Není tak trvanlivý jako dřevo a může se poškodit vodou. Navíc neposkytuje tak přírodní a luxusní vzhled jako pravé dřevo. Imitace dekorů nejsou na laminátových podlahách tak věrohodné, jako například na podlaze vinylové. Laminátová podlaha je studená a nelze pod ni aplikovat podlahové topení. Položit lze pouze plovoucím způsobem. To znamená, že se musí vždy aplikovat přechodové lišty. Laminátová podlaha nelze opravit. Lze to vyřešit výměnou vadného dílce či dílců.

3. Vinyl

Vinyl je moderní a populární materiál, který je ideální pro všechny místnosti, ať už se jedná o kuchyně,  koupelny, vstupní chodby, ložnice nebo obývací pokoje.

Výhody: Je extrémně odolný proti vlhkosti a vodě, což ho činí ideálním do prostor, kde je vysoká vlhkost. Nabízí také širokou škálu designů, od dřevodekorů, po kámen, stěrku nebo přírodní motivy. Dnešní vinylové podlahy už umí krásně imitovat dekor dřeva, a tak je mnohdy už od pravé dřevěné podlahy téměř k nerozeznání. Podlahy se dělají v dílcích nebo v roli. Vinylovou podlahu lze pokládat jak plovoucím, tak i lepeným způsobem. Není potřeba, při pokládce lepením, používat přechodové lišty. Je stálobarevný a údržba je velmi jednoduchá.

Nevýhody: Kvalitní vinyl může být také poměrně drahý. Nejedná se o přírodní materiál. Oprava vinylové podlahy není možná, ale lze nahradit vadný díl novým.

4. Keramické dlaždice

Keramické dlaždice jsou klasické, odolné a snadno udržovatelné. Jsou ideální pro koupelny, kuchyně nebo vstupní haly. Dnes jsou velice oblíbené i do obývacích prostor, které jsou spojené s kuchyní.

Výhody: Jsou velmi odolné proti vlhkosti, teple a škrábancům. Nabízí také velmi širokou škálu stylů a barev. Na trhu je nespočet formátů. Pod dlažbu lze dát podlahové vytápění. Já ho pod dlažbu doporučuji dát vždy, jinak je podlaha velmi studená. Keramika je materiál snadný na údržbu.

Nevýhody: Dlaždice mohou být studené na dotek a tvrdé, což může být nepohodlné pro chůzi. Jejich instalace může být také náročnější a dražší. Čím je formát menší, vzniká více spár a ty jsou špatné na údržbu. V případě, že vám spadne ostrý předmět na podlahu, může se dlažba uštípnout. V tom případě je nutné vyměnit dlaždici. Nelze to totiž opravit.

Výběr podlahového materiálu závisí na mnoha faktorech. Zatímco někdo může upřednostnit přírodní vzhled a teplotu dřeva, jiný může preferovat odolnost a snadnou údržbu vinylu. Každý materiál má své klady a zápory a je důležité zvážit všechny aspekty před finálním rozhodnutím.

Pokud tápete a nevíte si rady s výběrem vaší podlahy, neváhejte se na mě obrátit. Ráda vám s výběrem pomůžu.

Podobné příspěvky