SPOLUPRACOVAT S PROFESIONÁLEM VS. ZVLÁDNU SI BYT STEJNĚ DOBŘE ZAŘÍDÍT SÁM

Stěhujete se do nového nebo plánujete rekonstrukci a řešíte, zda poptat profesionála, který vám se zařízením bytu pomůže nebo to risknete a zařídíte si bydlení sami?

V dnešní době už není výjimečné, že si lidé nechávají poradit od odborníků i v otázkách týkajících se jejich soukromého bydlení, a nebo se rovnou svěří do rukou odborníka, který jim zařízení interiéru navrhne na míru.

Koho mohu oslovit?
Interiérový designér

Návrhář interiéru navrhuje celý byt, ale dle potřeby klientů i jednotlivé místnosti. Velkým plusem je, že interiérový designér bere v potaz byt, jako celek, a proto vám navrhne řešení vašeho interiéru v jednotném konceptu. Nemusíte obíhat různá studia a vybírat obklady, podlahové krytiny, dveře, stínění nebo dekorace. Interiérový designér toto všechno obsáhne za vás. Navíc vám navrhne nejvhodnější rozmístění nábytku v daném prostoru a také nábytek samotný. Vybere konkrétní barvy, dekory, nádobí, ložní prádlo atd. Prostě vše, co s bytem a bydlením souvisí.

Interiérový designér se specializací

Na trhu se začínají objevovat nezávislí designéři, kteří se specializují pouze na kuchyně nebo koupelny. Interiérový designér, který se specializuje pouze na jeden konkrétní bytový prostor vám může pomoci, když řešíte rekonstrukci právě např. pouze koupelny nebo kuchyně. Neřeší už totiž ostatní části bytu a jejich návaznost. Je to cesta, pokud aktuálně potřebujete vyřešit pouze tuto jednu konkrétní místnost. Ale i v tomto případě by se mělo počítat s jednotným stylem v celém bytě. Ať už do budoucna nebo brát v potaz již existující zařízení.

Kuchyňské studio, koupelnové studio

Odborné studio vám vyřeší váš problém návrhu a koupě např. nové kuchyňské linky. Bohužel tato studia pracují s omezenou nabídkou, jak dekorů, materiálů, tak konkrétních produktů (jen několik typů linek nebo jen některé značky spotřebičů). Jejich skříňky mají typizované rozměry a málokdy si umí poprat s atypickým prostorem, tak jak potřebujete nebo to vyřešit umí, ale za velký příplatek a po pravdě se do toho moc pouštět nechtějí. Nepracují s navazujícím prostorem, což může být problém v případě např. spojené kuchyně s obývákem. To potom bývají klienti bezradní.

Truhlář

Jako zhotovitel je truhlář výborný, protože vám vyrobí cokoliv z jakéhokoliv materiálu. Pokud se nespecializuje např. pouze na masiv a vy chcete nábytek z lamina. Zhotovitel ale není návrhář, na to pozor! Za truhlářem byste měli jít až s konkrétním návrhem, který vám vytvoří váš návrhář. V návrhu by mělo být jasně specifikováno, jak bude nábytek vypadat, z jakých dekorů nábytek bude, jaké budou úchytky, kóty, typ otvírání atd. Truhlář je ovlivněn výrobou. Pokud chcete návrh po zhotoviteli, tak počítejte s tím, že pokud na to nemá svého designéra, tak na návrh s největší pravděpodobností nemá moc času a ani to není jeho profese. Tím, že bude výrobek i vyrábět bude s největší pravděpodobností volit to pro něj nejjednodušší řešení na výrobu. To ovšem neznamená, že je to nejlepší, nejfunkčnější a nejvíc estetické řešení pro klienta.

Mám zkušenost, že mi truhlář nabízel jiné řešení úchytek než jsem navrhla, a když jsem se ho zeptala proč mi to nabízí, jestli je to levnější, tak mi řekl že ne, ale že je to na výrobu jednodušší. Zde ukázkově platí „Ševče, drž se svého kopyta“.

Mějte na paměti, že truhlář není návrhář, je pouze výrobce, za kterým byste měli jít, když máte konkrétní představu a víte co chcete. Nechtějte po truhláři, aby vám vaši vysněnou kuchyň také vymyslel. Ve většině případech z toho vzniká pěkný paskvil, neboť truhlář neřeší estetiku, ale je rád, že má zakázku a chce ji vyrobit pro něj co nejjednodušším způsobem.

Koho tedy vybrat?

Nejlepší kombinací je spolupráce interiérového designéra, který nábytek navrhne a truhláře, kterému vysvětlí své představy a ten nábytek vyrobí a dodá. Výhodou této kombinace je, že si můžete vymyslet cokoliv a nejste omezeni nabídkou studia. Můžete vybírat z jakékoliv nabídky dekorů, materiálů, kování, otvírání či úchytek, vnitřního vybavení atd. Prostě cokoliv, na co si vzpomenete. Truhlář vám zhotoví skříňky na míru vašemu prostoru, tzn. Že nikde nebudou žádná nevyužitá místa. Bude to přesně tak, jak chcete.

Na trhu jsou samozřejmě i krásné solitérní prvky, o kterých má návrhář interiérů přehled a může vám doporučit, kde takový nábytek pořídit.

Nepodceňujte zařízení svého bydlení. Obklopujte se jen příjemným prostředím. Kde jinde byste se měli cítit lépe než doma.

Podobné příspěvky