KOLIK STOJÍ SLUŽBA INTERIÉROVÉHO DESIGNÉRA?

Toto je nejčastější otázka, která mi chodí do zpráv a logicky zajímá na začátku nejvíce potenciálních klientů.

Je třeba si říci, že služba interiérového designéra nebo také návrháře interiérů se může lišit. Každý designér nebo designové studio může mít odlišnou stavbu služeb. Někdo se například zaměřuje pouze na návrhy a krásné foto vizualizace, ale nedělá realizace. Jiný zase poskytuje jak návrh, tak dohlíží i na realizaci.

Nutno také říci, že i forma návrhu se může mezi designéry lišit. V dnešní době moderních technologií je velmi populární vytvářet 3D foto vizualizace, které vypadají, jako reálné fotky. Toto zpracování je velmi náročné a odrazí se to také na konečné ceně. Tuto možnost vizualizace využívají především developeři, aby ukázali budoucím majitelům bytů, jak může jejich nový domov vypadat. Někteří návrháři interiérů kreslí návrhy ručně, dělají skici, ale oblíbené a velmi rozšířené jsou 3D návrhy a jednoduché foto vizualizace. Důležité ale je, aby si klient dokázal představit, jak bude jeho budoucí domov vypadat. To je jeden z hlavních úkolů designéra, aby dokázal koncept dobře vymyslet a svou představu uměl, co nejlépe předat klientovi, ať už v jakékoliv předem domluvené formě.

A teď už k ceně samotné. Existuje několik možností, jak službu bytového architekta cenit.

Hodinová sazba

Navrhování interiérů je kreativní proces, moc dobře se nedá počítat na hodiny, protože ze své zkušenosti mohu říct, že se mi v hlavě honí neustálé myšlenky nad aktuálními projekty. Jak to vymyslet lépe; hraji si s centimetry; ladím barvy; přemýšlím nad vybraným lustrem, jestli nebude lepší jiný; když změníme barvu nábytku, vejdeme se do rozpočtu? Komunikace na všechny možné strany, hlídání termínů atd. Člověk pracuje pomalu 24/7. Proto se hodinová sazba na celý návrh nepoužívá. U nikoho jsem ji zatím ani neviděla. Může se ale použít v případě dodatečných služeb např. návštěva showroomu, schůzka atd. V této formě je to celkem běžné.

Sazba za m²

Někdo používá pevnou sazbu za m². To může být docela sporné. Třeba u menších bytů, kde je mnohdy náročné vymyslet dobře a funkčně dispozice a nábytek tak, aby se tam dobře a harmonicky žilo, navrhuje se nábytek na míru, vypracovávají se výkresy pro zhotovitele. Takový projekt může dát mnohdy více zabrat než velkorysý byt s minimem nábytku. Například návrh obývacího pokoje s kuchyňským koutem s minimem nábytku o rozloze bytu 2kk by v této cenotvorbě stál 2x víc než v případě individuálního nacenění, které preferuji já.

Procentuální sazba z realizace

Můžete se také setkat s cenou služby interiérového designéra odvozenou procentem z konečné částky za realizaci. Většinou je to okolo 10 %. Ale protože na začátku navrhování není úplně jasné, jaká bude konečná cena za realizaci, může designér odhadnout cenu pouze orientačně. Zkušený návrhář interiérů ale umí takovou cenu dobře odhadnout, a tudíž i jeho odměna bude přibližně odpovídat.

Individuální cena

Dá se říct, že opěrnou částkou je v tomto případě 15 tis. Kč za jednu místnost. To je taková startovací čára. Je ale klidně možné, že se cena vyšplhá i k 50 tis. Kč za jednu místnost. V případě individuálního nacenění záleží na mnoha faktorech. Jak je byt velký? Kolik má místností? Jsou tam nějaké schody či šikminy, kulatiny, krb atd. které mohou ztížit návrh? Bude se navrhovat nábytek na míru? Mám volnou ruku nebo budu muset zakomponovat stávající prvky? Bude se předělávat elektroinstalace? A mnoho dalšího. Proto nelze před seznámením se s konkrétním prostorem říct, kolik bude služba bytového architekta přesně stát.

Individuální cenotvorbu používám také já u svých klientů. Je pro mě důležité, abych opravdu přizpůsobila cenu danému prostoru a požadavkům klientů.

Pokud jste ve fázi výběru vašeho designéra, neorientujte se pouze podle ceny. Někdy jsou ceny opravdu zavádějící a nejlevnější nabídka neznamená nejlepší. Chtějte vědět, co za své peníze dostanete, zda platíte pouze za návrh nebo za realizaci na klíč. Důležité je, abyste si se svým návrhářem sedli lidsky a uměli se spolu naladit na jednu vlnu vašeho budoucího domova.

Podobné příspěvky